Logopedyczne porady

Zamknij usta i zastanów się przez chwilę gdzie w tym momencie znajduje się Twój język? Na górze? Między zębami? Na dole? O co się opiera? Czy taka pozycja języka jest dla Ciebie wygodna? A teraz jak myślisz, czy dla naszego ciała pozycja języka w spoczynku ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie?

Ma ogromne. Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Jak wygląda poprawna pozycja spoczynkowa języka?

W trakcie spoczynku ( czyli gdy nic nie mówimy, nie jemy, nie połykamy) nasz język powinien znajdować się - mówiąc krótko - na górze. W logopedii ułożenie języka w stanie spoczynku nazywa się pozycją wertykalno- horyzontalną. Wertykalną, ponieważ język jest wzniesiony - jego czubek dotyka wałka dziąsłowego przy górnych siekaczach, a boki opierają się o wewnętrzną stronę zębów. Nasz język podczas takiego ułożenia jest również szeroki, opiera 3 swojej długości (część przednią i środkową) o podniebienie, stąd cecha horyzontalności w ułożeniu tego mięśnia.

Czy prawidłowe ułożenie języka podczas spoczynku ma jakiekolwiek znaczenie?

Nasze ciało to system naczyń połączonych, dlatego nietrudno się domyślić, że również pozycja spoczynkowa języka, ma na nasz organizm wpływ. To od niej w dużej mierze zależy sposób oddychania, żucia, połykania i w końcu artykulacji głosek. Język leżący na dnie jamy ustnej obciąża żuchwę przez co nasze wargi rozszczelniają się. Skutkuje to aktywacją nieprawidłowego, ustnego toru oddechowego. Od języka leżącego na dnie jamy ustnej jest już bardzo blisko do języka leżącego między zębami, a to już jedna z najczęściej pojawiających się wad wymowy - sygmatyzm międzyzębowy. Co więcej, oddychanie torem ustnym powoduje obniżenie napięcia mięśni twarzy i warg. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka niesie ze sobą również problemy ortodontyczne. Język leżący na dnie jamy ustnej napiera na zęby i powoduje ich nieprawidłowe wychylenie. Brak pozycji wertykalno-horyzontalnej powoduje kształtowanie się podniebienia wysokiego u dzieci oraz w późniejszym czasie stłoczenia wyżynających się zębów. Język, który znajduje się na naszym podniebieniu stanowi dla niego rusztowanie. Dzięki jego szerokiemu ułożeniu na górze, rozszerzają się łuki zębowe a szczęka rozwija się w prawidłowy sposób.

Jeżeli u Twojego dziecka zauważasz otwartą buzię podczas oglądania bajek/rysowania/snu, częste infekcje, chrapanie, język wysunięty między zęby podczas mówienia - warto spotkać się z logopedą, który nie tylko sprawdzi pozycję spoczynkową języka, ale również budowę i funkcję całego aparatu artykulacyjnego oraz oceni mowę dziecka.

Bibliografia:

  • D. Pluta-Wojciechowska, Zaburzenia czynności prymarnych i artykulacji. Podstawy postępowania logopedycznego, Bytom 2022
  • D. Pluta Wojciechowska, Dyslalia Obwodowa, Diagnoza i terapia logopedyczna wybranych form zaburzeń, Bytom 2021
  • http://mamaortodonta.pl/czego-nie-wiecie-o-jezyku

Opracowała Gabriela Bobola

Nasze dane:

Nasz adres:
ul. Kazimierza Wielkiego 117
30-074 Kraków

tel. 698 533 322

Placówka dotowana przez Urząd Miasta Krakowa

Strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ok